English Version
سه‌شنبه، 11 آذر 1399
Tuesday, 1 دسامبر 2020
الثلاثاء, 14 ربيع الثاني 1442
تعداد افراد آنلاین :
کل کاربران :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
کل بازدید :
آخرین بروزرسانی :
  
::نسخه الكترونيكي پرديس بين الملل (فارسي-انگليسي)::
::نسخه الكترونيكي پرديس بين الملل (فارسي-انگليسي)::
::راهنماي استفاده از خدمات اطلاع رساني سايت::
::راهنماي استفاده از خدمات اطلاع رساني سايت::
::كتابخانه و مركز عرضه اطلاعات::
::كتابخانه و مركز عرضه اطلاعات::
سيستم اتوماسيون تغذيه دانشجويان
سيستم اتوماسيون تغذيه دانشجويان
:مجتمع خوابگاهی دانشجویی سارا:
:مجتمع خوابگاهی دانشجویی سارا:
اخبارفرهنگي > عيد کمال دين , سالروز اتمام نعمت و هنگامه اعلان وصايت و ولايت امير المومنين عليه السلام بر شيعيان وپيروان ولايت خجسته باد >

از دور دست تاريخ، آن سوى غدير؛ از دور دست خاطره‏هاى آفتاب سوزان حجاز، صداى محمد صلى‏الله‏عليه‏و‏آله به گوش مى‏رسد. گويى استمداد مى‏كند از زمان؛ گويى ياور مى‏خواهد از تاريخ؛ گويى مى‏خواهد خاك‏هاى گرم غدير را شاهد بگيرد بر اين انتصاب.
عيد غدير، عيد الله الاكبر و عيد آل محمد و ارزشمندترين ووالاترين عيد اسلامي‏است. هيچ روزي در طول سال، فرخنده‏تر و مبارك‏تر از اين روز مقدس نزد شيعيان اهل‏بيت نيست.
امام صادق سلام الله‏عليه مي‏فرمايد:روز عيدغدير خم در ميان سه عيد فطر و قربان و جمعه، مانند درخشندگي ماه در ميان‏ستارگان است.
 چه تعبير ظريفي امام دارد كه عيد غدير را تشبيه به ماه كرده است وديگر اعياد را به ستاره، زيرا در اين روز بزرگ بود كه خداوند اعلام كرد: امروزدين را بر شما تكميل كردم و نعمتم را بر شما به اتمام رساندم . نعمت‏ بزرگ اسلام كه ازهر نعمتي ارزنده‏تر و گران‏بهاتر است وكامل نمي‏شود و محقق نمي‏گردد جز با ولايت علي‏(ع).
 محب الدين طبري از علماي بزرگ اهل سنت نقل مي‏كند كه رسول خدا(ص) فرمود: در روز قيامت كه خداوند تمام مردم را جمع مي‏كند و صراط بر پل دوزخ زده مي‏شود،هيچ كس از آن نمي‏گذرد جز كسي كه با ولايت علي ابن ابي‏طالب، گذرنامه بي‏زاري وبرائت از جهنم را داشته باشد.
ولايت علي همان طريقه و روش صحيح زندگي است كه اگر مردم آن روش را برگزينند،خداوند در روز رستاخيز، از آب گواراي حوض كوثر به دست علي (ع) ‏سيرابشان مي‏گرداند.

واقعه غدير

غدير" در زبان عربي به معني گودال و "خم" نام محلي نزديك منطقة "جحفه" است. كه در آن روزگار چشمه‌اي روان و درختاني كهنسال داشت. به دليل موقعيت سوق الجيشي "غدير خم"حاجيان شهرها و سرزمين‌هاي مختلف عربستان پس از انجام مناسك حج و هنگام بازگشت به شهر و ديارشان در اين منطقه از هم جدا مي شدند. آنچه نام اين محل را در تاريخ اسلام مهم و به يادماندني كرده است به سال دهم هجري و تصميم  پيامبر اسلام (ص) براي زيارت خانه خدا و به جا آوردن مراسم حج و اعلام ايشان مبني بر اينكه امسال آخرين حج ايشان خواهد بود، برمي‌گردد.
پيامبر اسلام (ص) در آن روز گرم سوزان بر بالاي منبري از جهاز شتران در حالي كه حضرت علي (ع) در كنار ايشان قرار داشت، خطبه اي ايراد فرمودند. پيامبر(ص) در اين خطبه با ستايش و حمد خدا شروع و حديث ثقلين را بيان فرمودند .سپس در حالي كه دست حضرت علي (ع) را بلند نمودند تا همه مردم ايشان را دركنار رسول خدا مشاهده نمايند، از مردم پرسيدند: «اي مردم آيا من از خود شما بر شما اولي و مقدم‌ نيستم؟» مردم پاسخ دادند: «بله اي رسول خدا.» حضرت در ادامه فرمودند: « خداوند ولي من است و من ولي مؤمنين هستم و من نسبت به آنان از خودشان اولي و مقدم مي باشم.» آنگاه فرمودند: پس هر كس كه من مولاي او هستم علي مولاي اوست. سه بار اين جمله را بيان كردند و فرمودند: خداوندا، دوست بدار و سرپرستي كن، هر كسي كه علي را دوست و سرپرست خود بداند و دشمن بدار هر كسي كه او را دشمن دارد و ياري نما هر كسي كه او را ياري مي نمايد و به حال خود رها كن، هر كس كه او را وا مي گذارد. پس خطاب به حجاج فرمودند: اي مردم حاضريد به غايبين اين پيام را برسانيد. هنوز اجتماع متفرق نشده بود كه بار ديگر جبرئيل بر پيامبر وارد و اين آيه نازل شد: «امروز دين شما را به كمال رساندم و نعمتم را بر شما تمام كردم و دين اسلام را بر شما پسنديدم.» ( سوره مائده، آيه 3 )
سپس پيامبر دستور داد كه مردم با حضرت علي (ع) بيعت كنند. مردم دسته دسته به خيمه پيامبر(ص) كه حضرت علي (ع)  در آن بود وارد و با حضرت علي(ع) بيعت كردند و به ايشان تبريك مي‌گفتند.
عيد كمال دين، سالروز اتمام نعمت و هنگامه اعلان وصايت و ولايت امير المومنين عليه السلام بر شيعيان و پيروان ولايت خجسته باد.

معاونت دانشجويي و فرهنگي


 
بازگشت به صفحه اصلی مشاهده نسخه چاپی

نظر شما راجع به این موضوع چیست ؟

نام شما :
ایمیل شما :
وب سايت :
   
 
تعداد بازدید : 691 تاریخ آخرین بروزرسانی : يکشنبه، 14 آبان 1391
ورود کاربران
نام کاربری :
کلمه عبور :
ثبت نام | بازیابی کلمه عبور
جستجو
 
نظر سنجی
عملكرد اطلاع رساني دانشكده هاي پرديس بين الملل را چگونه ارزيابي مي كنيد؟


نتیجه >>
خبرنامه
آدرس پست الکترونیکی :
 
 
کاربران فعال
راتيشتا مولاني
آيدا مرادي
لینکهای مرتبط
::دانشگاه علوم پزشكي تهران::
::دانشگاه علوم پزشكي تهران::
::روابط عمومي دانشگاه علوم پزشكي تهران::
::روابط عمومي دانشگاه علوم پزشكي تهران::
::وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشكي::
::وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشكي::
::كتابخانه ديجيتال دانشگاه علوم پزشكي تهران::
::كتابخانه ديجيتال دانشگاه علوم پزشكي تهران::
:نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری دانشگاه علوم پزشکی تهران:
:نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری دانشگاه علوم پزشکی تهران:
RSS
 

کلیه حقوق این سایت متعلق به پرديس بين الملل دانشگاه علوم پزشکی تهران است

Copyright 2011 - ic.tums.ac.ir Powered by targan.ir ®